• Miś Adwokat

          • 14.04 2023 wszystkie klasy I spotkały się w swoich salach z Panią adwokat - Karoliną Zierkiewicz – Wycisk - mamą uczennicy z klasy 1a. Spotkanie było związane z akcją Miś Adwokat, do której przystąpiła Pani Karolina i w ramach tej akcji przeprowadziła warsztaty w każdej z klas I. Pani adwokat przyszła do klas ubrana w togę i opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie. Następnie odczytała opowiadanie o Misiu Adwokacie i przeprowadziła z dziećmi pogadanki.

            Kontynuacją tej akcji było przystąpienie do konkursu plastycznego klasy 1a i 1b. Klasa 1a wykonała pracę grupową, natomiast w klasie 1b Kinga Goździk wykonała pracę indywidualnie. Klasa 1a otrzymała w tym konkursie wyróżnienie, Kinga Goździk również otrzymała wyróżnienie. Nagrodą była książeczka dla każdego dziecka “Leśne sprawy Misia Adwokata”, w której głównym bohaterem jest Miś Adwokat. 19.06.2023 nagrody osobiście wręczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu - adwokat, Pan Sławomir Krześ. Gratulujemy!

            Beata Krytkowska, wychowawczyni klasy 1a

             

          • Europa Mój Dom

          • W roku szkolnym 2022/2023 w klasach 1-3 realizowany był Ogólnopolski projekt edukacyjny: „Europa - mój dom”, którego autorką jest p. Joanna Modrzejewska. Projekt został przedstawiony na spotkaniu EUNIC 28.09.2022 r na zaproszenie Martin van Dijk - attache do spraw kultury Ambasady Królestwa Niderlandów.

            Warunkiem realizacji projektu było wykonanie co najmniej 7 zadań z 10.  Każde z zadań to inny z krajów Europy. Za każdym razem obowiązkowe było przedstawienie symboli narodowych danego kraju (flaga, hymn, godło) oraz stolicy i języka urzędowego, w którym uczniowie nauczyli się następujących zwrotów: „dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, nazywam się…. Jestem z Polski”. Z pozostałych propozycji nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej wybrały przynajmniej dwa zagadnienia, zgodnie z zainteresowaniami uczniów i swoimi potrzebami.

            Celem projektu było poznanie poszczególnych krajów Europy pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i turystycznym, poznanie dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, a także rozwijanie aktywności, twórczej kreatywności oraz ciekawości świata.

            Jednym z pierwszych krajów, który odwiedziły klasy 1-3 była Hiszpania. Uczniowie wykonali flagę Hiszpanii, poznali jej położenie na mapie Europy, a także nauczyli się kilku słów po hiszpańsku. Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, a także rozegrały mecz piłki nożnej wcielając się w rolę drużyny piłkarskiej Realu Madryt. Przygotowaliśmy galerię prac plastycznych inspirowaną twórczością Pabla Picasso. Dowiedzieliśmy się, co to jest La Tomatina i sami zorganizowaliśmy taką zabawę. Ponadto wykonaliśmy plakaty i uczyliśmy się tańców hiszpańskich.

            Tuż przed świętami niektóre klasy odwiedziły Danię. Było budowanie z klocków Lego, poznawanie podstawowych zwrotów, czytanie baśni H.Ch.Andersena oraz wykonywanie świątecznych stroików.

            Przy okazji odkrywania Francji mieliśmy okazję porozmawiać o francuskich wynalazkach, działaniu pociągów TGV jak i o historii kina. Stworzyliśmy własne filmy - animacje po klatkowe, wykorzystując aplikację Stop.Motion. Movie. Projektowaliśmy modę za pomocą Scratcha, a następnie przygotowaliśmy klasowe pokazy mody. Był czas na smakołyki z ciasta francuskiego, makaroniki i sery. Wirtualnie zwiedziliśmy największe francuskie muzea Luwr, Wersal i Muzeum d’Orsay. Wycieczkę zakończyliśmy pod wieżą Eiffla, wcześniej odwiedzając Łuk Triumfalny.

            W kolejną podróż większość z nas wybrała się do Włoch, gdzie poznaliśmy włoskie symbole narodowe, dowiedzieliśmy się, co zostało wynalezione we Włoszech, a także skosztowaliśmy znanej wszystkim włoskiej pizzy Margherita. Niektóre klasy omawiając lekturę „O psie, który jeździł koleją”, odbyły wirtualną wycieczkę do Włoch. Nie zabrakło także historii Romea i Julii, która była inspiracją do przygotowania walentynek. Na koniec wykonaliśmy eksperyment- wybuchający wulkan.

            Kolejnym odkrytym przez nas krajem była Szwecja. Obejrzeliśmy przygotowaną przez jednego z uczniów prezentację multimedialną z mnóstwem ciekawostek. Nie zabrakło w niej informacji o A. Noblu i A. Lindgren. Poznaliśmy zasady gry w hokeja, bo przecież sport w Szwecji to pasja narodowa. Zjedliśmy szwedzkie przysmaki. Zagraliśmy w statki- rozegraliśmy bitwę morską, która nie udała się szwedzkiemu okrętowi Vasa. Bawiliśmy się przy przebojach Abby, a na koniec wykonaliśmy rysunki, naśladując szwedzkich artystów, którzy ozdobili stacje metra w Sztokholmie.

            Pod koniec roku szkolnego celem klas trzecich była Holandia. Dzieci samodzielnie przygotowały prezentacje o tym kraju. Poznały najważniejsze zwroty w tym języku. Wykonały papierowe wiatraki i spróbowały holenderskich ciasteczek- stroopwafli. Nie zabrakło ciekawostek o tym państwie. Z uwagą obejrzeliśmy film o najciekawszych holenderskich miejscach. Ta podróż bardzo spodobała się dzieciom i wiele ich nauczyła. Holandia stała się także okazją do założenia uprawy roślin cebulowych i odbycia wycieczki wirtualnej do portu lotniczego Schiphol.

            Irlandia- dzięki temu państwu poznaliśmy instrumenty, słuchaliśmy irlandzkiej muzyki. Zwiedziliśmy latarnie Hook Lighthouse.

            Grecja to już ostatni kraj, który większość klas 1-3 odwiedziła. Okazało się, że zaciekawiła nas grecka mitologia. Już wiemy, co z tak dużym kamieniem robią krasnoludki na wrocławskim Rynku i dlaczego nazywają się Syzyfki. Poznaliśmy historię igrzysk olimpijskich. Wiedzę tę wykorzystaliśmy podczas świetlicowej olimpiady sportowej. Oczywiście nie zabrakło sałatki greckiej. Takie warsztaty kulinarne okazały się marzeniem niektórych uczniów. Pod koniec były i trudniejsze rozważania - czym jest demokracja?  Jak Grecy sobie z nią radzili?  I wreszcie warsztaty taneczne- nauka tańca Zorba.

             

            Wszystkie klasy 1-3 z zaciekawieniem i zaangażowaniem brały udział w projekcie „Europa mój dom”.

             

            Beata Gołębiewska-Murdzek

          • Szkoła na łące


          •  Na przełomie maja i czerwca uczniowie klas 1-3 naszej szkoły  poznawali mieszkańców łąki oraz rośliny, które możemy na niej spotkać.      

              Dzieci uzbrojone w kwietne bomby, które wcześniej ulepiły w klasach oraz lupy wybrały się na pobliską łąkę penetrować przyrodę. Zajęcia w plenerze miały na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów w terenie, rozbudzanie zainteresowań otoczeniem i przyrodą, a także zabawę na łonie natury. Przez lupy wypatrywały biedronki, mrówki, ślimaki, pająki, motyle... oraz obserwowały kwiaty, zioła i rośliny w powiększeniu. Na koniec rozrzuciły bomby wysiewając własną łąkę. Nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, że łąki, to ważny element przyrody, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania biologicznej różnorodności ekosystemu. Są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt i owadów, przeciwdziałają suszy, wspierając mikroretencję wody.Działają antysmogowo, oczyszczając powietrze, i przeciwdziałają zmianom klimatu, wyłapując CO2 i magazynując go w glebie.               

             Okazało się, że łąka kwietna to bardzo ciekawy i ważny temat, który przedstawiony dzieciom w  atrakcyjny sposób przynosi bombowe efekty:  angażuje wszystkie zmysły, daje moc wiedzy, dostarcza radości z piękna otaczającej nas  przyrody, a w każdej chwili dla każdego z nas na wyciągnięcie ręki może stać się miejscem relaksu, odpoczynku i zabaw.  Dziękujemy wszystkim wychowawczyniom i ich wychowankom za duże zainteresowanie tematem, wykonanie bomb kwietnych i SUPERAKTYWNĄ działalność na łące.                                 

             

             Organizatorzy:Małgorzata Gwizdalska Beata Gołębiewska -Murdzek

    • Librus Synergia
      • Logowanie

    • Biuletyn informacji publicznej