• "Najlepsze witaminki dla chłopczyka i dziewczynki"

Pierwszy Dzień Wiosny tradycyjnie był w naszej szkole Dniem bez Mundurka, uczniowie mieli ubrać się kolorowo na przywitanie Wiosny. I rzeczywiście, było kolorowo wesoło i sympatycznie, dominowały kolory wiosny — zieleń, żółć, czerwień i pomarańcz.

Uczniowie klas czwartych wzięli udział w imprezie pod nazwą Witaminki. Jest to przygotowywana przez nauczycielkę przyrody panią Joannę Kawską–Remiszewską coroczna wiosenna impreza dla klas czwartych, której celem jest propagowanie zdrowego odżywiania (zgodnie z Piramidą Żywienia) wśród uczniów naszej szkoły. Przebrane na kolorowo dzieci przygotowywały zdrowe kanapki i sałatki oraz odpowiadały na liczne pytania dotyczące zarówno zdrowego trybu życia, jak i wartości odżywczych zjadanych produktów.

Jury złożone z przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego oceniało wiedzę uczestników i ich zaangażowanie w przygotowywanie zdrowych, smacznych i wesołych potraw.

Beata Skonieczna

Sprawozdanie uczniów

"Witaminki" odbyły się w tym roku pierwszego dnia wiosny (21.03.). Jest to projekt międzyklasowy, którego pełna nazwa brzmi: „"Najlepsze witaminki dla chłopczyka i dziewczynki"”. Uczestniczą w nim wszystkie klasy 4.

W naszej szkole "Witaminki" to program dotyczący zdrowego żywienia i stylu życia — jest on połączeniem nauki,zabawy z konkurencjami sportowymi. Przygotowania w naszej klasie trwały 2 miesiące. Uczniowie poszczególnych klas byli ubrani w stroje o ustalonym wcześniej kolorze. Nasza klasa (IV b) ubrana była na żółto, a inne zespoły na czerwono, zielono, fioletowo i biało. Kolor symbolizował odpowiednią grupę owoców i warzyw. Konkursy ze znajomości zagadnień zdrowego odżywiania się oraz rozgrywki sportowe odbyły się na patio szkolnym w czasie trzech godzin. W trakcie zawodów klasy rozegrały między sobą wiele konkursów. Z konkurencji sportowych odbyło się przeciąganie liny i slalom w podskokach na jednej nodze. Wiedzą można było się pochwalić przygotowując prezentację o wybranej witaminie. Innym konkursem z wiedzy było uzupełnianie piramidy zdrowego żywienia oraz wiele zagadek i rebusów. Kolejne potyczki rozegrały się na płaszczyźnie plastycznej. Przygotowywanie rzeźby z owoców i warzyw oraz plakatu promującego zdrowe odżywianie ukazało ciekawe pomysły i zdolności artystyczne uczniów. Odbył się również konkurs przygotowywania zdrowej kanapki, gdzie przedstawiciele klas prześcigali się w pomysłowości i kolorystyce przygotowanych smakowitości. Konkurencje, o których wspomniałam, uważam za najciekawsze i najzabawniejsze spośród rozegranych w tym dniu. Każda klasa brała udział we wszystkich zawodach. Uczniowie byli wcześniej wybrani do reprezentowania klasy w poszczególnych zadaniach. Ja brałam udział w konkurencji sportowej, tj. w  przeciąganiu liny. Każdy z uczniów sumiennie się przygotował i starał się w jak najlepszy sposób reprezentować swoją klasę . Widać było zaangażowanie dzieci i ich poświęcenie.

Po podsumowaniu wyników poszczególnych konkurencji na pierwszym miejscu znalazła się klasa IV d. Drugim miejscem podzieliły się klasa IV b i IV c, a trzecie miejsce zajęła klasa IVa. Czwarte miejsce w rozgrywkach zajęła klasa IV e. Zawody sędziowali pani Joanna Kawska–Remiszewska i pan Roman Urban. Niektóre konkurencje polegały na dokładności inne na szybkości, wiedzy czy wykazaniu się zmysłem artystycznym. Uważam, że najciekawszą konkurencją było przeciąganie liny, dlatego że w niej brałam udział i bardzo dobrze nam jako klasie w niej poszło. Bardzo podoba mi się forma nauki połączonej z zabawą i sportem. Wszystkim polecam udział w takich konkursach, ponieważ bawimy się i uczymy w tym samym czasie.

Katarzyna Szymańska, Amelia Kopeć, kl. 4b