Dlaczego kot Schrödingera?
Tak, to prawda! Fizyka jest dla mnie fascynująca, a szczególnie widowiskowe eksperymenty. Gdyby jednak ktoś mi powiedział, że można napisać arcyciekawą powieść dla młodzieży o fizyce kwantowej… nie uwierzyłbym. Taka książka jednak istnieje. Jest to powieść zatytułowana
Przygody w kwantowej krainie
Soni Fernandez-Vidal, hiszpańskiej fizyk pracującej w CERN pod Genewą. Chociaż książka nie ma charakteru popularnonaukowego, to w bardzo prosty i obrazowy sposób pozwala zrozumieć tak skomplikowane pojęcia jak zakaz Pauliego, zasada nieokreśloności Heisenberga, kot Schrödingera, splątanie kwantowe, tunelowanie cząstek i antycząstek, spiny, kwarki, itd., itp., zwłaszcza że fizyka kwantowa zaprzecza intuicji i doświadczeniom wyniesionym z codziennego życia. Niels Bohr, jeden z prekursorów mechaniki kwantowej, mawiał, że jeśli ktoś interesował się mechaniką kwantową i nie dostawał przy tym zawrotów głowy, to nic z niej nie zrozumiał.Głównym bohaterem książki jest zwykły czternastolatek o imieniu Niko, z trudem starający się uzyskać akceptację ze strony rówieśników i nauczycieli. Pewnego poranka tajemniczy napis na ścianie pokoju prowadzi chłopca przed budynek z drzwiami o trzech zamkach. Niko szybko orientuje się, że drzwi prowadzą do niecodziennego świata, który rządzi się wyłącznie mechaniką kwantową. Jak szybko się okaże, wizyta chłopca w innym wymiarze nie jest przypadkowa. Jako jedyny człowiek został wybranym do wypełnienia misji, od powodzenia której zależy przywrócenie równowagi pomiędzy makroświatem a światem kwantowym. W trakcie podróży chłopiec może liczyć na pomoc elfa Eldrena i wróżki Kiony, którzy wprowadzają go w teorię kwantową oraz wyjaśniają kolejne zadania posługując się różnego rodzaju zagadkami, które czytelnik może rozwiązywać wraz z bohaterem. Wypełnieniu misji przez Niko przeciwstawia się bezkompromisowy Anred — wicedyrektor Centralnego Wywiadu Kwantowego. Natomiast w kluczowym momencie sukces udaję się osiągnąć dzięki wskazówkom mistrza Zen-O.
Jeśli czytelnik pogubi się w natłoku trudnych terminów, autorka przygotowała podręczny słownik pojęć fizyki kwantowej załączony na samym końcu książki. Powieść wydana została w 2013 roku przez wydawnictwo Bellona i opatrzona licznymi rysunkami pobudzającymi wyobraźnię. Fabuła jest tak ciekawa i wciągająca, iż czyta się ją jak kawał dobrej fantastyki. Odważcie się sięgnąć po tę książkę, a nie będzie to czas stracony.
Autor: Michał Mądrala, 5c