• Badania w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Poradnią rejnową w której badani są uczniowie naszej szkoły, jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 przy ulicy Jemiołowej we Wrocławiu. Poniżej znajdziecie Państwo dane teleadresowe Poradni, oraz link do strony internetowej.

Adres: ul. Jemiołowa 59, 53-426 Wrocław

E-mail: sekretariat.ppp4@wroclawskaedukacja.pl

Telefon: 71 798 68 30 w 100, 200

ePUAP: /PPP4Wroclaw/SkrytkaESP/

Sekretariat Poradni jest czynny :

poniedziałek 7.00-16.00
        wtorek 7.00-16.00
        środa 7.00-18.00
        czwartek 7.00-16.00
        piątek 7.00-16.00

Strona internetowa Poradni: https://ppp4.wroc.pl

Pytania i odpowiedzi na temat wizyty w Poradni

P: Jak się zapisać?

O: Należy skontaktować się z Poradnią telefonicznie i umówić termin. Czasami zdarza się, że dodzwonienie się może zająć więcej czasu. Poradnia udzieli również Państwu informacji na temat dokumentów jakie należy dostarczyć.

UWAGA: Poradnia prosi o informację o uczniu sporządzona przez szkołę. W celu otrzymania takiego dokumentu należy zgłosić się do Sekreatariatu i złożyć tam pisemne podanie z prośbą o sporządzenie informacji o uczniu celem przedłożenia jej na wizycie w Poradni. W piśmie możecie Państwo wskazać, że informacja ma być udzielona przez wychowawce i inne osoby pracujące z uczniem (pedagog, psycholog, logopeda etc.). Dokument zabieracie Państwo ze sobą do Poradni. Prosimy aby prośby o sporządzenie informacji składać odpowiednio wcześnie przed terminem badania.

P: Kiedy umówić się na badanie?

O: Możecie Państwo umówić się z dzieckiem na badanie jeśli martwią Was trudności które nie ustępują i nie działają powzięte środki zaradcze (mowa o trudnościach zarówno dydaktycznych, jak i emocjonalnych, związanych zwłaszcza z realizacją obowiązku szkolnego). Często również dostajęcie Państwo sygnał od nas (nauczycieli, zespołu psychologiczno-pedagogicznego), że obserwujemy trudności i prosimy o badanie ucznia, tak by można było go obiąć adekwatną pomocą lub dostosowaniami, czy też zmianą w zakresie sposobu kształcenia.

UWAGA: Jeśli Państwo macie już opinię lub orzeczenie, ale:

- wystawioną  w poprzednim etapie edukacujnym,

- z zapisem "Kolejne badanie po klasie X" lub też "Kolejne badanie w następnym etapie edukacyjnym",

- jest dużo zmian w funkcjonowaniu dziecka i potrzebuje więcej/mniej/innego wsparcia czy też dostosowań np. przy egzaminach,

- macie Państwo orzeczenie wystawione na etap edukacyjny,

W PRZYPADKU OPINII: Dobrze jest (od nas również często dostajecie Państwo takie wskazania) ponowić badanie.

W PRZYPADKU ORZECZENIA: Orzeczenie ponawiamy na każdy kolejny etap edukacyjny (etap I - kl.I-III, etap II - kl. IV-VIII itd.)

P: Co znajduje się w takiej opinii lub orzeczeniu?
        O: W opinii lub orzeczeniu znajduję się przede wszystkim opis funkcjonowania dziecka z uwzględnieniem norm rozwojowych, oparty zarówno na rozmowie podczas badania, Państwa wskazówkach oraz informacji ze szkoły.

Poza tym znajdują się tam również wskazania do pracy z dzieckiem - zarówno dla szkoły (zajęcia, dostosowania, formy w których rozwijać należy u ucznia wskazane obszary) jak i dla Państwa, do pracy w domu, czy też poczynienia zmian wspierających dziecko w jego trudnościach. Poradnia często wskazuje również termin kolejnego badania, a także zalecenia dla rodziców w zakresie dalszej diagnostyki - u lekarza, lekarza psychiatry, specjalisty SI, lekarza neurologa, EEG,w zakresie przetwarzania słuchowego i innych, zależnych od sytuacji. Poradnia może również  w orzeczeniu wskazać zasadność obywania kształcenia w innej Placówce (szkoła integracyjna, klasa terapeutyczna itp.).

Ponadto - opinia jest dokumentem zalecającym szkole podjęcie określonych działań, natomiast orzeczenie obliguje do szczególnej organizacji kształcenia.

W orzeczeniu wskazana zostaje diagnoza na podstawie której niezbędne jest zorganziowanie kształcenia specjalnego.

W szkole najczęściej spotykamy się z orzeczeniami o potrzebie:

• kształcenia specjalnego (ze względu na niepełnosprawność ucznia, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym),
        • indywidualnego nauczania (najczęściej z uwagi na stan zdrowia uniemożliwiający uczęszczanie do szkoły)

Więcej znajdziecie Państwo w zakładce: Uczniowie z orzeczeniem w szkole

P: Czego mogę się spodziewać?

O: W czasie badania odbędzie się zarówno rozmowa z Państwem, jak i z uczniem. Wyznaczone zostaną dwa terminy badań, podczas których psycholog i pedagog wykonają szereg testów, ich rodzaj uzależniony zostanie od specyfiki trudności. Następnie zostaniecie Państwo powiadomieni o terminie w którym należy przyjść na omówienie badania i po dokument. UWAGA: Na stronie Poradni w zakładce Do pobrania widnieją dokumenty które składacie Państwo w celu otrzymania dokumentu diagnostycznego.