•  

      W naszej szkole w roku szkolnym 2023/2024 odbywają się poniżej przedstawione Programy, adresowane do różnych grup wiekowych lub całej społeczności szkolnej.

    •  

      APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ  to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowane w naszej placówce.

      Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty? 

      Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, dzieci tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy dzieci optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami.

       

       

      Program jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Nauczyciele - realizatorzy prowadzą zajęcia omawiając następujące zagadnienia: 

      1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
      2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
      3. Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
      4. Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
      5. Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
      6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
      7. Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia! 
      8. Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
      9. Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
      10.  Marzenia - wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

      Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

      Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

      Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami. 

      Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.pozytywnaedukacja.pl

    •  

      „Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy

      z ekspertami.

       

      To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

      Zaprosiliśmy do współpracy psychologów z Uniwersytetu Warszawskiego – dr hab. Kamillę Bargiel-Matusiewicz oraz mgr Rafała Dziurlę, z pomocą których został  opracowany zupełnie nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”.

      Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat).

      Główne cele programu:

      • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
      • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
      • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

      Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

      Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.

      Podczas cyklu zajęć dzieci będą:

      • dyskutować,
      • wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
      • przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
      • liczyć koszty palenia papierosów,
      • pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
      • tworzyć komiks z bohaterami programu.

      Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

    •  

      Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych scenariuszy. Program został stworzony przez specjalistki: Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską – psycholożki tworzące Emocjonalia, a także Weronikę Snoch i Angelikę Friedrich z Nastoletniego Azylu oraz Justynę Żukowską-Gołębiewską – psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i główną Koordynatorkę programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”. 

       

      Jakie są cele Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”?

      • przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmowy o towarzyszą umiejętności rozpoznania czterech podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;
      • budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród osób uczniowskich;
      • normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);
      • zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i osobiste korzystanie z pomocy będzie prostsze;
      • profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży;
      • edukacja i działania profilaktyczne.

       

  • Librus Synergia
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej