• "Nakrętki dla Hospicjum"

W roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole ruszyła 6 już edycja dolnośląskiej akcji pod nazwą "Nakrętki dla Hospicjum". Jej celem jest pozyskanie jak największych środków finansowych na rehabilitację dla nieuleczalnie chorych dzieci, podopiecznych wrocławskiego hospicjum. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny już zajmują się zbiórką plastikowych kapsli (po napojach, szamponach, dezodorantach, środkach czystości, itp.)

Bardzo cieszy nas życzliwość i zaangażowanie nie tylko naszych uczniów, ale całych ich rodzin i wszystkich przyjaciół naszej szkoły. Rezultatem okazania dobrego serca i chęci niesienia bezinteresownej pomocy było zebranie do końca czerwca 2015 r. około 40 (120 litrowych) worków plastikowych nakrętek, w okresie 10 miesięcy szkolnych, które przekazaliśmy do punktu zbiórki magazyn — przy wrocławskiej Prokuraturze. W przewozie worków z nakrętkami pomagał nam przez cały rok jeden z rodziców uczennicy z klasy 4D naszej szkoły, przekazując je dalej Pani Ariadnie Kamińskiej, głównej koordynatorce akcji "Nakrętki dla Hospicjum". Środki pozyskane w edycji zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i rehabilitację dla nieuleczalnie chorych dzieci, podopiecznych Fundacji.

Akcja "Nakrętki dla Hospicjum" została zapoczątkowana w 2011 roku. Swoim zasięgiem obejmuje cały Dolny Śląsk. Solidarne działanie daje co roku spektakularne efekty. Pozyskane surowce, zostają odpłatnie przekazane firmom zajmującym się recyklingiem, które dają im nowe życie.

Akcja pozwala nam wszystkim uświadomić sobie jak ważne jest bezinteresowne niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, a także w procesie kształtowania postaw społecznych, uczy nas tworzenia stałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu. Akcja "Nakrętki dla Hospicjum" uczy od najmłodszych lat jak drobne, nic nie znaczące przedmioty zamieniać w dobry gest i uczynek. Swoim zasięgiem obejmuje cały Dolny Śląsk, bo to obszar działania Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci — jedynego w województwie hospicjum dla dzieci. Zbiórkę prowadzi dziś ok. 300 przedszkoli i szkół (w tym i nasza SP3), a także osoby prywatne, firmy i instytucje.

Pokazuje, że pomoc to nie tylko pieniądze, ale czas, wrażliwość i odrobina systematyczności. Mali i duzi uczą się empatii oraz oswajają się z trudnymi tematami, a dodatkowo dbają o nasze środowisko.

Na dobry przykład, do końca czerwca 2015 roku, wspólnymi siłami zgromadziliśmy 80 ton i 149 kg dobrego plastiku! Fundacja zyskała 101 414 zł. To wystarczy na opłacenie półtora miesiąca rehabilitacji dla wszystkich podopiecznych. Z 6 edycji wciąż jeszcze napływają nakrętki od wszystkich uczestników akcji.

W tym roku, jak mamy już w zwyczaju, na podsumowanie międzyszkolnej akcji, dnia 21 czerwca, cała klasa 1B będzie uczestniczyć w Festynie dla zbieraczy nakrętek na Pergoli pod Halą Stulecia. Spotkamy się i spędzimy wspólnie kilka godzin. W tym czasie będą dla nas przygotowane zabawy, mnóstwo prezentów i słodkości. Będziemy mieli możliwość pobyć koło siebie, nacieszyć się tym, że jest nas tylu, wspólnie robiących coś dla innych, uczcić fakt, że kolejny rok wspólnego pomagania za nami. Podczas całej imprezy będziemy uczestniczyć w zabawach, prelekcjach i w ciekawych warsztatach. Dowiemy się czy pomaganie jest łatwe, jak można to robić i jak może się czuć człowiek, któremu pomagamy. Czy można pomagając robić to, co się lubi i czy wolontariusz nie dostaje nic w zamian? Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego i wolontariusze fundacji przybliżą nam cykl odzyskiwania nakrętek, zaplanowane są zabawy plastyczne i zręcznościowe. Zaproszono nas również na pokazy fontanny z muzyką.

Podsumowanie całościowe akcji, dyplomy dla szkoły i zaproszenie do kolejnej 6 już edycji zostaną wysłane przez organizatorów do naszej szkoły na przełomie sierpnia/września 2016r.

Katarzyna Cekała i Joanna Kulza
        szkolne organizatorki, koordynatorki i opiekunki akcji - "Nakrętki dla Hospicjum"