Psycholog i pedagog
- Zespół psychologiczno-pedagogiczny
- Dyżury
- Formy pomocy - jak to działa?
- Wizyta w gabinecie pedagoga/psychologa
- Badania w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
- Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - podstawowe informacje
- Gdzie uzyskasz pomoc poza szkołą?
- Telefon wsparcia i konsultacje psychologiczne
- Realizowane projekty
- Program Adaptacyjny klas 4
- Zdrowie psychiczne
- Higiena cyfrowa
- Uczniowie - Wasze miejsce!
- Czytelnia dla rodzica
- Bezpieczny wypoczynek
- Psycholog i pedagog polecają
- Inspiracje dla uczniów i rodziców
- Stypendia
- Do pobrania
Badania w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Poradnią rejnową w której badani są uczniowie naszej szkoły, jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 przy ulicy Jemiołowej we Wrocławiu. Poniżej znajdziecie Państwo dane teleadresowe Poradni, oraz link do strony internetowej.
Adres: ul. Jemiołowa 59, 53-426 Wrocław
E-mail: sekretariat.ppp4@wroclawskaedukacja.pl
Telefon: 71 798 68 30 w 100, 200
ePUAP: /PPP4Wroclaw/SkrytkaESP/
Sekretariat Poradni jest czynny :
poniedziałek 7.00-16.00
wtorek 7.00-16.00
środa 7.00-18.00
czwartek 7.00-16.00
piątek 7.00-16.00Strona internetowa Poradni: https://ppp4.wroc.pl
Pytania i odpowiedzi na temat wizyty w Poradni
P: Jak się zapisać?
O: Należy skontaktować się z Poradnią telefonicznie i umówić termin. Czasami zdarza się, że dodzwonienie się może zająć więcej czasu. Poradnia udzieli również Państwu informacji na temat dokumentów jakie należy dostarczyć.
UWAGA: Poradnia prosi o informację o uczniu sporządzona przez szkołę. W celu otrzymania takiego dokumentu należy zgłosić się do Sekreatariatu i złożyć tam pisemne podanie z prośbą o sporządzenie informacji o uczniu celem przedłożenia jej na wizycie w Poradni. W piśmie możecie Państwo wskazać, że informacja ma być udzielona przez wychowawce i inne osoby pracujące z uczniem (pedagog, psycholog, logopeda etc.). Dokument zabieracie Państwo ze sobą do Poradni. Prosimy aby prośby o sporządzenie informacji składać odpowiednio wcześnie przed terminem badania.
P: Kiedy umówić się na badanie?
O: Możecie Państwo umówić się z dzieckiem na badanie jeśli martwią Was trudności które nie ustępują i nie działają powzięte środki zaradcze (mowa o trudnościach zarówno dydaktycznych, jak i emocjonalnych, związanych zwłaszcza z realizacją obowiązku szkolnego). Często również dostajęcie Państwo sygnał od nas (nauczycieli, zespołu psychologiczno-pedagogicznego), że obserwujemy trudności i prosimy o badanie ucznia, tak by można było go obiąć adekwatną pomocą lub dostosowaniami, czy też zmianą w zakresie sposobu kształcenia.
UWAGA: Jeśli Państwo macie już opinię lub orzeczenie, ale:
- wystawioną w poprzednim etapie edukacujnym,
- z zapisem "Kolejne badanie po klasie X" lub też "Kolejne badanie w następnym etapie edukacyjnym",
- jest dużo zmian w funkcjonowaniu dziecka i potrzebuje więcej/mniej/innego wsparcia czy też dostosowań np. przy egzaminach,
- macie Państwo orzeczenie wystawione na etap edukacyjny,
W PRZYPADKU OPINII: Dobrze jest (od nas również często dostajecie Państwo takie wskazania) ponowić badanie.
W PRZYPADKU ORZECZENIA: Orzeczenie ponawiamy na każdy kolejny etap edukacyjny (etap I - kl.I-III, etap II - kl. IV-VIII itd.)
P: Co znajduje się w takiej opinii lub orzeczeniu?
O: W opinii lub orzeczeniu znajduję się przede wszystkim opis funkcjonowania dziecka z uwzględnieniem norm rozwojowych, oparty zarówno na rozmowie podczas badania, Państwa wskazówkach oraz informacji ze szkoły.Poza tym znajdują się tam również wskazania do pracy z dzieckiem - zarówno dla szkoły (zajęcia, dostosowania, formy w których rozwijać należy u ucznia wskazane obszary) jak i dla Państwa, do pracy w domu, czy też poczynienia zmian wspierających dziecko w jego trudnościach. Poradnia często wskazuje również termin kolejnego badania, a także zalecenia dla rodziców w zakresie dalszej diagnostyki - u lekarza, lekarza psychiatry, specjalisty SI, lekarza neurologa, EEG,w zakresie przetwarzania słuchowego i innych, zależnych od sytuacji. Poradnia może również w orzeczeniu wskazać zasadność obywania kształcenia w innej Placówce (szkoła integracyjna, klasa terapeutyczna itp.).
Ponadto - opinia jest dokumentem zalecającym szkole podjęcie określonych działań, natomiast orzeczenie obliguje do szczególnej organizacji kształcenia.
W orzeczeniu wskazana zostaje diagnoza na podstawie której niezbędne jest zorganziowanie kształcenia specjalnego.
W szkole najczęściej spotykamy się z orzeczeniami o potrzebie:
- kształcenia specjalnego (ze względu na niepełnosprawność ucznia, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym),
- indywidualnego nauczania (najczęściej z uwagi na stan zdrowia uniemożliwiający uczęszczanie do szkoły)
Więcej znajdziecie Państwo w zakładce: Uczniowie z orzeczeniem w szkole
P: Czego mogę się spodziewać?
O: W czasie badania odbędzie się zarówno rozmowa z Państwem, jak i z uczniem. Wyznaczone zostaną dwa terminy badań, podczas których psycholog i pedagog wykonają szereg testów, ich rodzaj uzależniony zostanie od specyfiki trudności. Następnie zostaniecie Państwo powiadomieni o terminie w którym należy przyjść na omówienie badania i po dokument. UWAGA: Na stronie Poradni w zakładce Do pobrania widnieją dokumenty które składacie Państwo w celu otrzymania dokumentu diagnostycznego.