• Pasowanie na Świetliczaka

          • Dnia 24 i 25 października 2023 roku w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu odbyła się uroczystość „Pasowania na Świetliczaka”. Wydarzenie to było zorganizowane dla uczniów klas pierwszych, którzy w tych dniach, oficjalnie stali się członkami wspólnoty świetlicowej.  

            Organizatorami wydarzenia były: Marta Aleksanderek, Kinga Barczyńska i Daria Kapciak. 

             Uroczystość miała miejsce w sali 18. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego rozwiązania krzyżówki przez młodych żaków. Hasło przygotowanej krzyżówki wskazywało na charakter imprezy.  

            Następnie chętni uczniowie klas pierwszych przedstawili krótką część artystyczną dla swoich koleżanek i kolegów. Były to różnego rodzaju wiersze i rymowanki. Na koniec tego etapu imprezy, młodzi żakowie odśpiewali wcześniej przygotowane piosenki o tematyce życia w pierwszej klasie i ślubowania. 

            Po wyżej wymienionym wstępie pierwszoklasiści zostali poproszeni o udowodnienie swojej gotowości do bycia prawowitym „Świetliczakiem”. Najpierw zmierzyli się   z zagadkami dotyczącymi świetlicy. Jedno z pytań dotyczyło imion pań pracujących  w świetlicy. 

            Kiedy powyższe zadania zostały zaliczone, najmłodsi przystąpili do ślubowania. Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu przez wychowawców każdego ucznia z osobna, pierwszoklasiści zostawiali kolorowy odcisk swojego palca na pamiątkowym serduszku. 

            Na koniec uroczystości nastąpiły podziękowania, rozdanie dyplomów, pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek. 

          • Sprzątanie Świata

          • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!  

             We wrześniu tego roku w naszej szkole odbyła się wyjątkowa akcja Sprzątanie świata, ponieważ od pierwszego worka zebranego w czasie finału w 1994 roku mija dokładnie 30 lat! Z raportów z poprzednich Akcji wynika, że od początku w polskiej edycji Clean Up TheWorld wzięło udział ponad 20 milionów uczestników. To oraz fakt, że odbywa się ona nieprzerwanie od 30 lat, czyni tę Akcję tak wyjątkową w skali świata.    

            W tym roku  uczestnikami akcji byli uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły.  Jej  nadrzędnym celem było ukształtowanie odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Dzieci pod opieką strażników Straży Miejskiej Wrocławia i starszych kolegów ze szkolnego Wolontariatu sprzątały okolice szkoły i pobliski park. Wszystkie z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem uczestniczyły w tej jedynej w swoim rodzaju lekcji ekologii. Dzięki wspólnej pracy skutecznie usunęły śmieci zalegające w  okolicy.

            Efekt działania naszych podopiecznych odkrył  wyjątkową moc, która łączy je z naturą i ze sobą nawzajem. Nasi wychowankowie po raz kolejny pokazali,  że lokalna Polska pełna jest gotowych do działania rąk i zielonych serc,  a Sprzątanie świata łączy ludzi.

            Małgorzata Gwizdalska - szkolny koordynator akcji

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2023

          • 29 września nasza szkoła obchodziła Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2023 w ramach

            pierwszego, rozgrzewkowego wyzwania w projekcie Active Sister Schools. Jeszcze raz

            dziękujemy wszystkim uczestnikom!

             

            Tego dnia w naszej szkole został wprowadzony wyjątkowy plan dnia - RUCHOWY PLAN

            LEKCJI (Active Lessons Plan), który zapewnił dzieciom radosne doświadczenie, w którym

            mogły się ruszać, uczyć i bawić jednocześnie.

            Zobaczcie sami, jak dobrze się bawiliśmy!

             

            #ActiveSisterSchools #ESSD2023 #BeActive #ActiveLessonsPlan #ESSDDenmark

            #ESSDPoland #ESSDUkraine

          • Wrocławski program wspierania uzdolnionych PROMOVERE TALENTA

          • Ponad 340 uczniów wrocławskich szkół podstawowych i średnich otrzymało w tym roku stypendia samorządu Wrocławia w ramach „Wrocławskiego programu wspierania uzdolnionych – PROMOVERE TALENTA”. To laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczniowie wyróżnieni za wybitne osiągnięcia i wysokie wyniki w nauce. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły :

            Maria Kulyk klasa 8d

            Michała Maciołka klasa 8d

            Karolina Feczan klasa 7d

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Bezpieczna Przerwa w SP3

          • W ostatnim tygodniu września w naszej szkole odbył się apel dla klas 4 „Jak bezpiecznie spędzać czas podczas przerw”. 

            Uczniowie klas ósmych przypomnieli ważne kwestie związane z bezpiecznym i kulturalnym zachowaniem podczas przerw. Zwrócili uwagę na budowanie przyjaznej i bezpiecznej atmosfery oraz na  pomoc wzajemną oraz życzliwość wobec wszystkich. Zostały przedstawione scenki dobrego i złego zachowania oraz jak hałas wpływa na nas i nasz słuch. Były również konkursy i kalambury związane z bezpiecznym zachowaniem.  Nasza koleżanka przeczytała zasady jakie powinniśmy przestrzegać aby w naszej szkole i poza nią było bezpiecznie.

            # zasady bezpieczeństwa w czasie przerw w szkole oraz na zewnątrz (odniesienie się do statutu i oceny z zachowania, przypomnienie jakie zachowania są łamaniem zasad bezpieczeństwa: agresja fizyczna i psychiczna, także „ na żarty”, noszenie do szkoły niedozwolonych przedmiotów,

            # bezpieczne poruszanie się po korytarzach szkoły: nie wolno biegać, przepychać się, potrącać innych;

            #dbanie o porządek i czystość wokół siebie, prawidłowe zachowanie w toaletach szkolnych;

            # noszenie obuwia zmiennego;

            # kulturalne zachowanie wobec wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi szkoły oraz wobec koleżanek i kolegów; o  kulturze osobistej człowieka świadczy sposób, w jaki się odnosi do innych ludzi – czy potrafi się ukłonić, powiedzieć: „Dzień dobry”, czy przepuści przodem koleżankę lub starszą od siebie osobę, czy ustąpi miejsca. Kulturalny człowiek nie krzyczy i nie używa wulgaryzmów, nie zostawia po sobie śmieci i nie dopuszcza, by wokół niego było brudno. Jeśli widzi leżący papierek, podnosi go.

            #zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i ze szkoły (rowery, wysiadanie z autobusu);

            #zasady bezpieczeństwa na stołówce szkolnej;

            – apelowanie o zgłaszanie aktów przemocy, sytuacji problemowych do wychowawcy lub psychologa czy pedagoga

            Na koniec apelu pani wicedyrektor życzyła wszystkim uczniom i pracownikom owocnej pracy i po apelu uczniowie udali się wraz z opiekunami do swoich klas.

             

          • Wybory do SU

          • "Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to,

            aby jednakowo dobrze działo się wszystkim,

            którzy razem uczą się, działają...,

            żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał...,

            żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się,

            pilnował porządku i praworządności...

            to nie tylko praca, ale i walka...

            w obronie porządnych, dzielnych i słabych...".

                                                       Janusz Korczak

            Dwudziestego dziewiątego września 2023roku w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program podczas tygodnia wyborczego. Każdy z uczeń i nauczyciel  mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwali opiekunowie samorządu- panie Katarzyna Cekała i Joanna Kulza oraz przedstawiciele klas. To na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg głosowania i liczenia głosów. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły został Maciej Cywka uczeń klasy 8B, który zdeklasował swoich konkurentów zdobywając najwięcej głosów. Maćkowi gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska. Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu aby było nam miło, przyjaźnie i bezpiecznie.

            Osoby, które również weszły w skład samorządu szkolnego to:

            Szymon Mikita kl.8d

            Lena Jenaszek kl.8dGratulujemy!

            Opiekunowie SU K. Cekała i J. Kulza

          • AKILIADA - Projekt nagrodzony przez Komisję Europejską od września w naszej szkole!

          • Projekt nagrodzony przez Komisję Europejską od września w naszej szkole!

             

            W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci, nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego, innowacyjnego projektu pn. AKILIADA.  To pierwszy taki w Polsce projekt łączący edukację z ruchem i zabawą. 

             

            W roku szkolnym 2023/2024 dołączyliśmy do innowacyjnego projektu pn. AKILIADA. Inicjatywa jest odpowiedzią na rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówiącą o minimum 60 minutach codziennej aktywności fizycznej, które są konieczne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dodatkowo, edukacja w ruchu to dbałość nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. To także lepsze wyniki w nauce, rozwój kompetencji społecznych i dobra zabawa.

             

            Projekt objęty jest honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

             

            Poprzez udział w AKILIADZIE, zabierzemy dzieci w fascynującą podróż edukacyjno-ruchową przez historyczne Igrzyska Olimpijskie do IO w Paryżu 2024! Przygodzie towarzyszyć będzie zdobywanie informacji o różnych dyscyplinach sportowych, a także o kulturach, językach oraz tradycjach wcześniejszych państw-gospodarzy IO, które po drodze odwiedzimy. Wszystko to okraszone zostanie zdrową porcją ruchu, gwarantującą dzieciom niezapomnianą zabawę!

             

            Poniżej przedstawiamy korzyści dla dzieci wynikające z udziału w projekcie.

            ·         Lepsze wyniki w nauce

            W AKILIADZIE nauka i aktywność fizyczna idą ze sobą w parze. Zaledwie kilka minut ruchu w czasie zajęć pomaga dzieciom łatwiej przyswajać informacje. To połączenie wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze, przekładając się na lepsze osiągnięcia edukacyjne.


             

            ·         Prawidłowy rozwój fizyczny

            Aktywność ruchowa odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju fizycznym dzieci. Regularny ruch wspiera m.in. wzrost i rozwój mięśni, kości oraz układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, a także sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
             

            ·         Zdrowie psychiczne

            Ruch ma korzystny wpływ nie tylko na ciało, ale także na zdrowie psychiczne. Dzięki aktywności dzieci mogą wyrażać emocje, rozładować napięcie i doświadczyć poczucia zadowolenia, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie. 

             

            ·         Rozwój kompetencji społecznych

            Aktywność fizyczna w AKILIADZIE staje się doskonałą okazją do rozwijania kompetencji społecznych. Poprzez wspólne zabawy i ćwiczenia, dzieci uczą się wzajemnego wsparcia, współpracy, szacunku do innych i budowania relacji, a także radzenia sobie z trudnościami.

             

            ·         Dobra zabawa

            Wykonując zadania ruchowe, osadzone w atrakcyjnej fabule, dzieci zostają uczestnikami pasjonujących przygód, które nie tylko dostarczają cennych treści edukacyjnych, ale także przynoszą wiele radości i uśmiechu. Czy istnieje lepszy sposób na pokonanie nudy wynikającej ze zbyt długiego siedzenia lub na rozładowanie nadmiaru energii?
             

            ·         Dostępność dla każdego

            W naszych materiałach bazujemy na prostych i naturalnych ruchach, dzięki czemu program angażuje wszystkie dzieci, niezależnie od indywidualnych potrzeb edukacyjnych i stopnia sprawności fizycznej.

             

            Dzięki gotowym propozycjom zabaw edukacyjno-ruchowych, nasi uczniowie będą mieli więcej okazji do aktywnej nauki w ciągu dnia.

             

          • Telefon wsparcia dla dzieci i młodzieży

          •  

            Został uruchomiony telefon wsparcia psychicznego dla dzieci w wieku 10 -19 lat oraz ich rodziców i opiekunów.

            +48 800 805 600

            Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 14.00.

            Specjaliści konsultują zgłaszające się osoby i proponują działania mające wesprzeć dziecko i jego rodziców w sytuacjach kryzysowych. 

          • Sportowe rozpoczęcie Roku Szkolnego

          • Szanowni Państwo, już w niedzielę (3 września) na Stadionie Olimpijskim odbędzie się sportowe rozpoczęcie roku szkolnego. Wydarzenie ma na celu popularyzację aktywnego spędzania wolnego czasu i kultury fizycznej wśród uczniów wrocławskich szkół i ich rodziców.

             Na płycie stadionu zaprezentują się jedne z największych klubów sportowych w mieście, które posiadają ofertę skierowaną do młodzieży: - na scenie głównej każdy klub sportowy w wyznaczonym czasie będzie mógł zaprezentować umiejętności swoich podopiecznych, - zostanie przygotowana specjalna strefa, na której kluby będą mogły opowiedzieć zainteresowanym o swoich dyscyplinach sportowych, oprócz tego przygotują ciekawe gry i zabawy dla uczestników wydarzenia.

             Impreza potrwa od godz. 12:00 do 15:00 na płycie Stadionu Olimpijskiego (wejście od Pergoli). Wstęp wolny dla wszystkich. Na Stadionie Olimpijskim pojawi się również MPWiK z kranówką – chłodną, pełną minerałów i zdecydowanie bardziej ekologiczną niż woda butelkowana. Warto zabrać ze sobą bidony czy butelki wielokrotnego użytku i uzupełniać je bezpłatnie wodą od MPWiK Wrocław! 

             

            Szczegóły: 

            https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/sportowe-rozpoczenie-roku-szkolnego-na-stadionie-olimpijskim-3-wrzesnia 

            https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/rozrywka/1368615-sportowe-rozpoczecie-roku-szkolnego 

          • Zmiany w MPK

          • Od 3 września duże zmiany w komunikacji w całym mieście

            Powstaną dwie nowe linie tramwajowe, a osiem zmieni trasy. W przypadku autobusów nastąpi siedem zmian i przybędą  linia. To pierwsza tak duża modyfikacja od 20 lat. Wynika ona z zakończenia dwóch inwestycji: tramwaju przez Popowice oraz trasy autobusowo-tramwajowej (TAT) na Nowy Dwór. Dodatkowo rozpocznie się kilkutygodniowy remont torowiska na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich-Piłsudskiego, co będzie miało wpływ na 5 kolejnych linii.

             

            We wrześniu Wrocław:

            - oddaje nowe torowisko na Nowy Dwór

            - wprowadza nową siatkę połączeń

            - rozpoczyna prace związane z wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu Piłsudskiego-Świdnicka

            - kończy remont na Legnickiej i Kazimierza Wielkiego

            - kontynuuje prace na przebudowywanych Pomorskiej i pl. Staszica.   

             

            SPRAWDŹ PRZEBIEG LINI TRAMWAJOWYCH NA INTERAKTYWNEJ MAPIE 

            Nowe linie tramwajowe mają numery 13 i 22. Linie, których trasy bądź numery ulegają zmianie na stałe lub z powodu remontów tymczasowo: 

            • 2 (tymczasowo)
            • 4
            • 5
            • 6 (tymczasowo)
            • 7 (tymczasowo)
            • 11
            • 33 (stanie się 12)
            • 14 (zastąpi 74)
            • 16
            • 17 (tymczasowo)
            • 18
            • 20 (tymczasowo)
            • 31 (będzie numerem 21)
            • 23 (dotrze na nową pętlę na Nowym Dworze)Będą 23 linie w płynnej numeracji od 1 do 23. Choć z powodu trwających remontów kursować też będą linie 72.Sprawdź wszystkie szczegóły planowanych zmianJak jechać autobusem?Nowe inwestycje, nowe torowiska i drogi, zmieniają podejście do kursowania autobusów. Zmiany dotyczą głównie rejonu Nowego Dworu, Kuźnik i Muchoboru Wielkiego oraz częściowo Stabłowic i Oporowa.Tutaj sprawdzisz, jakie będą zmiany w komunikacji autobusowejInaczej będziemy się poruszać siedmioma liniami. Przybędzie nowa linia autobusowa nr 152. Autobus nr 109 zostanie zastąpiony linią 142. Zmiany tras dotyczą linii:
            • 107
            • 119
            • 122
            • 128
            • 142
            • 148
            • 149  Remonty spowodują więcej zmian Od 3 września część tramwajów będą jeździć innymi trasami niż docelowe. To zmiany zaznaczone jako tymczasowe. Wpływ mają na to remonty ul. Pomorskiej i pl. Staszica, skrzyżowania na wysokości przystanku Arkady (Capitol), torowiska w ul. Powstańców Śląskich.  Aktualne rozkłady zawsze są na stronie rozkłady jazdy na wroclaw.pl.  Którędy pojadą nowe linie?Nowością są linie numer 13 oraz 22. „Trzynastka” połączy nową pętlę Wrocław Nowy Dwór (P+R) ze Stadionem Olimpijskim. Z TAT-u przez ul. Śrubową dojedziemy do Legnickiej, a dalej przez pl. Jana Pawła II, plac Dominikański, Grunwaldzki do Stadionu Olimpijskiego.Linia 22 kursować będzie w relacji Tarnogaj–Pilczyce. Przejeżdżać będzie przez Hubską, Dworzec Główny, pl. Jana Pawła II, obok Magnolii. Wszystko o zmianach, odpowiedzi na częste pytania, szczegóły dotyczące każdej modyfikowanej linii, mapy z trasami przejazdów znajdziesz w specjalnym serwisie na portalu wroclaw.pl.
          • Wyniki egzaminów klas ósmych

          •  

            Średnie wyniki z egzaminu w procentach:

            Język polski:

            średni wynik szkoły: 76;
            Gminy: 71;
            Województwa: 64;
            kraju: 66

            Matematyka:

            średni wynik szkoły: 76;
            Gminy: 65;
            Województwa:51;
            kraju: 53

            Język angielski:

            średni wynik szkoły: 84;
            Gminy: 77;
            Województwa: 66;
            kraju: 66

            Język niemiecki:

            średni wynik szkoły: 65;
            Gminy: 67;
            Województwa:51;
            kraju: 53

            Wyniki z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego umiejscawiają szkołę w 8 stopniu w skali staninowej (na 9 stopni), a wynik z języka niemieckiego w 7 stopniu skali staninowej (na 9 stopni).

             

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w rekrutacji i udanego wakacyjnego odpoczynku!

             

          • Miś Adwokat

          • 14.04 2023 wszystkie klasy I spotkały się w swoich salach z Panią adwokat - Karoliną Zierkiewicz – Wycisk - mamą uczennicy z klasy 1a. Spotkanie było związane z akcją Miś Adwokat, do której przystąpiła Pani Karolina i w ramach tej akcji przeprowadziła warsztaty w każdej z klas I. Pani adwokat przyszła do klas ubrana w togę i opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie. Następnie odczytała opowiadanie o Misiu Adwokacie i przeprowadziła z dziećmi pogadanki.

            Kontynuacją tej akcji było przystąpienie do konkursu plastycznego klasy 1a i 1b. Klasa 1a wykonała pracę grupową, natomiast w klasie 1b Kinga Goździk wykonała pracę indywidualnie. Klasa 1a otrzymała w tym konkursie wyróżnienie, Kinga Goździk również otrzymała wyróżnienie. Nagrodą była książeczka dla każdego dziecka “Leśne sprawy Misia Adwokata”, w której głównym bohaterem jest Miś Adwokat. 19.06.2023 nagrody osobiście wręczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu - adwokat, Pan Sławomir Krześ. Gratulujemy!

            Beata Krytkowska, wychowawczyni klasy 1a

             

          • Europa Mój Dom

          • W roku szkolnym 2022/2023 w klasach 1-3 realizowany był Ogólnopolski projekt edukacyjny: „Europa - mój dom”, którego autorką jest p. Joanna Modrzejewska. Projekt został przedstawiony na spotkaniu EUNIC 28.09.2022 r na zaproszenie Martin van Dijk - attache do spraw kultury Ambasady Królestwa Niderlandów.

            Warunkiem realizacji projektu było wykonanie co najmniej 7 zadań z 10.  Każde z zadań to inny z krajów Europy. Za każdym razem obowiązkowe było przedstawienie symboli narodowych danego kraju (flaga, hymn, godło) oraz stolicy i języka urzędowego, w którym uczniowie nauczyli się następujących zwrotów: „dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, nazywam się…. Jestem z Polski”. Z pozostałych propozycji nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej wybrały przynajmniej dwa zagadnienia, zgodnie z zainteresowaniami uczniów i swoimi potrzebami.

            Celem projektu było poznanie poszczególnych krajów Europy pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i turystycznym, poznanie dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, a także rozwijanie aktywności, twórczej kreatywności oraz ciekawości świata.

            Jednym z pierwszych krajów, który odwiedziły klasy 1-3 była Hiszpania. Uczniowie wykonali flagę Hiszpanii, poznali jej położenie na mapie Europy, a także nauczyli się kilku słów po hiszpańsku. Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, a także rozegrały mecz piłki nożnej wcielając się w rolę drużyny piłkarskiej Realu Madryt. Przygotowaliśmy galerię prac plastycznych inspirowaną twórczością Pabla Picasso. Dowiedzieliśmy się, co to jest La Tomatina i sami zorganizowaliśmy taką zabawę. Ponadto wykonaliśmy plakaty i uczyliśmy się tańców hiszpańskich.

            Tuż przed świętami niektóre klasy odwiedziły Danię. Było budowanie z klocków Lego, poznawanie podstawowych zwrotów, czytanie baśni H.Ch.Andersena oraz wykonywanie świątecznych stroików.

            Przy okazji odkrywania Francji mieliśmy okazję porozmawiać o francuskich wynalazkach, działaniu pociągów TGV jak i o historii kina. Stworzyliśmy własne filmy - animacje po klatkowe, wykorzystując aplikację Stop.Motion. Movie. Projektowaliśmy modę za pomocą Scratcha, a następnie przygotowaliśmy klasowe pokazy mody. Był czas na smakołyki z ciasta francuskiego, makaroniki i sery. Wirtualnie zwiedziliśmy największe francuskie muzea Luwr, Wersal i Muzeum d’Orsay. Wycieczkę zakończyliśmy pod wieżą Eiffla, wcześniej odwiedzając Łuk Triumfalny.

            W kolejną podróż większość z nas wybrała się do Włoch, gdzie poznaliśmy włoskie symbole narodowe, dowiedzieliśmy się, co zostało wynalezione we Włoszech, a także skosztowaliśmy znanej wszystkim włoskiej pizzy Margherita. Niektóre klasy omawiając lekturę „O psie, który jeździł koleją”, odbyły wirtualną wycieczkę do Włoch. Nie zabrakło także historii Romea i Julii, która była inspiracją do przygotowania walentynek. Na koniec wykonaliśmy eksperyment- wybuchający wulkan.

            Kolejnym odkrytym przez nas krajem była Szwecja. Obejrzeliśmy przygotowaną przez jednego z uczniów prezentację multimedialną z mnóstwem ciekawostek. Nie zabrakło w niej informacji o A. Noblu i A. Lindgren. Poznaliśmy zasady gry w hokeja, bo przecież sport w Szwecji to pasja narodowa. Zjedliśmy szwedzkie przysmaki. Zagraliśmy w statki- rozegraliśmy bitwę morską, która nie udała się szwedzkiemu okrętowi Vasa. Bawiliśmy się przy przebojach Abby, a na koniec wykonaliśmy rysunki, naśladując szwedzkich artystów, którzy ozdobili stacje metra w Sztokholmie.

            Pod koniec roku szkolnego celem klas trzecich była Holandia. Dzieci samodzielnie przygotowały prezentacje o tym kraju. Poznały najważniejsze zwroty w tym języku. Wykonały papierowe wiatraki i spróbowały holenderskich ciasteczek- stroopwafli. Nie zabrakło ciekawostek o tym państwie. Z uwagą obejrzeliśmy film o najciekawszych holenderskich miejscach. Ta podróż bardzo spodobała się dzieciom i wiele ich nauczyła. Holandia stała się także okazją do założenia uprawy roślin cebulowych i odbycia wycieczki wirtualnej do portu lotniczego Schiphol.

            Irlandia- dzięki temu państwu poznaliśmy instrumenty, słuchaliśmy irlandzkiej muzyki. Zwiedziliśmy latarnie Hook Lighthouse.

            Grecja to już ostatni kraj, który większość klas 1-3 odwiedziła. Okazało się, że zaciekawiła nas grecka mitologia. Już wiemy, co z tak dużym kamieniem robią krasnoludki na wrocławskim Rynku i dlaczego nazywają się Syzyfki. Poznaliśmy historię igrzysk olimpijskich. Wiedzę tę wykorzystaliśmy podczas świetlicowej olimpiady sportowej. Oczywiście nie zabrakło sałatki greckiej. Takie warsztaty kulinarne okazały się marzeniem niektórych uczniów. Pod koniec były i trudniejsze rozważania - czym jest demokracja?  Jak Grecy sobie z nią radzili?  I wreszcie warsztaty taneczne- nauka tańca Zorba.

             

            Wszystkie klasy 1-3 z zaciekawieniem i zaangażowaniem brały udział w projekcie „Europa mój dom”.

             

            Beata Gołębiewska-Murdzek

          • Szkoła na łące


          •  Na przełomie maja i czerwca uczniowie klas 1-3 naszej szkoły  poznawali mieszkańców łąki oraz rośliny, które możemy na niej spotkać.      

              Dzieci uzbrojone w kwietne bomby, które wcześniej ulepiły w klasach oraz lupy wybrały się na pobliską łąkę penetrować przyrodę. Zajęcia w plenerze miały na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów w terenie, rozbudzanie zainteresowań otoczeniem i przyrodą, a także zabawę na łonie natury. Przez lupy wypatrywały biedronki, mrówki, ślimaki, pająki, motyle... oraz obserwowały kwiaty, zioła i rośliny w powiększeniu. Na koniec rozrzuciły bomby wysiewając własną łąkę. Nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, że łąki, to ważny element przyrody, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania biologicznej różnorodności ekosystemu. Są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt i owadów, przeciwdziałają suszy, wspierając mikroretencję wody.Działają antysmogowo, oczyszczając powietrze, i przeciwdziałają zmianom klimatu, wyłapując CO2 i magazynując go w glebie.               

             Okazało się, że łąka kwietna to bardzo ciekawy i ważny temat, który przedstawiony dzieciom w  atrakcyjny sposób przynosi bombowe efekty:  angażuje wszystkie zmysły, daje moc wiedzy, dostarcza radości z piękna otaczającej nas  przyrody, a w każdej chwili dla każdego z nas na wyciągnięcie ręki może stać się miejscem relaksu, odpoczynku i zabaw.  Dziękujemy wszystkim wychowawczyniom i ich wychowankom za duże zainteresowanie tematem, wykonanie bomb kwietnych i SUPERAKTYWNĄ działalność na łące.                                 

             

             Organizatorzy:Małgorzata Gwizdalska Beata Gołębiewska -Murdzek

          • Test dla kandydatów do klasy uniwersyteckiej

          • Szanowni Państwo,

             

            uprzejmie przypominam o teście rekrutacyjnym do klas uniwersyteckich, który odbędzie się

            20 maja 2023r. o godz. 10 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego 

            (Instytut Informatyki, ul. Joliot-Curie 15, 50-383 Wrocław, test - sala 25, spotkanie organizacyjne - sala 119). 

            Proszę o przyjście kilkanaście minut wcześniej, abyśmy mogli rozpocząć punktualnie.

             

            Warto, aby dzieci zapoznały się z zadaniami z poprzednich lat, które są dostępne na stronie

            https://www.wmi.uni.wroc.pl/klasy_uniwersyteckie

            Podczas pisania nie można korzystać z kalkulatorów. Dla dzieci z Ukrainy przygotowaliśmy 

            ukraińską wersję testu. 

             

            Serdecznie pozdrawiam

            Dariusz Buraczewski

            WMI UWr.

  • Librus Synergia
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej